Kyselina hyaluronová (Hyaluronic Acid)
O této kyselině je všeobecně známo, že způsobuje především hydrataci pleti. Jedna molekula kyseliny hyaluronové je totiž schopná přitáhnout k sobě až 1000 násobek vody své vlastní váhy. Největším přínosem této kyseliny v kosmetice je její schopnost vázat vodu a tím snadněji regenerovat a hydratovat pleť.
Méně známé je však to, že existují dvě formy kyseliny hyaluronové, a to nízko-molekulární a vysoko-molekulární. Už z názvu je možno odvodit účinnost té které kyseliny hyaluronové.
Vysokomolekulární kyselina hyaluronová díky své vysoké molekulární hodnotě působí především na povrchu tj. v epidermální, nejhornější vrstvě pokožky a vytváří na ni film, zajišťující hydrataci pleti.
Podotýkám ještě jednou, forma vysokomolekulární neproniká do pokožky, zůstává na jejím povrchu, kde na sebe váže vodu a ta se následně vstřebává do pokožky.
Proto pozor! Používáte-li pouze tuto povrchovou variantu, měly byste vědět!!! Pokud takovýto kosmetický přípravek máte nanesený na pleti a nacházíte se dlouhodobě v přetopené a suché místnosti či prostředí, odkud nemůže kyselina hyaluronová odebírat vlhkost, to je vodu, může se stát, že každá molekula kyseliny hyaluronové bude stahovat k sobě vodu z vaší pleti a tak dojde paradoxně k jejímu vysušování. Což je poněkud opačný efekt, než byste chtěly.
Pokud tedy používat kyselinu hyaluronovou s vysokou molekulární hmotností, tak vždy za předpokladu, že se budete nacházet v prostředí s vyšší relativní vlhkostí tj. tam, kde je aspoň trochu vlhko. (Řešením může být zvlhčování vzduchu.)
Tyto přípravky působí dobře na léčení akné, u nečisté pleti a všude tam, kde je potřeba doplnit horní vrstvě vodu a dostatečně hydratovat.
Nezapomeňte, vždy se však jedná pouze o horní vrstvu pokožky tj. epidermis.
HA v mém eshopu:
Kyselina hyaluronová produkty
Nízkomolekulární kyselina hyaluronová má nízkou molekulární hmotnost a proniká do hloubky, do tzv. dermální vrstvy pokožky. Jednoduše řečeno pracuje na buněčné úrovni z hloubky a zevnitř pokožky. Proto je daleko účinnější. V tomto případě neudržuje v hloubce jen vodu, ale pomáhá i při obnově elastinu a kolagenu, které jsou odpovědné za pevnost a pružnost kůže. Ruku v ruce takto společně pracují proti vráskám, dehydrataci a degeneraci pleti.
Nízkomolekulární kyselina hyaluronová obnovuje pevnost pleti a její hydrataci, vyrovnává kožní reliéf, odstraňuje povadlost pleti a vrásky, vrací kůži přirozenou barvu, zjemňuje projevy hyperpigmentací (tmavých flíčků). Tím, že regeneruje buňky a urychluje dělení nových, mladých buněk, je tato kyselina hyaluronová předurčena pro pleti zralejší a jako nevyhnutelná prevence stárnutí pleti.
Jakou tedy zvolit variantu a který přípravek použít?
Nejlepší variantou kyseliny hyaluronové je především sérum, jehož koncentrace je nejen vyšší, ale také i účinnější.
A dále kombinace obou druhů kyseliny, tj. jak vysoko tak i nízkomolekulární.
To je tedy ideální forma, která by měla pleť hydratovat jak na povrchu, tak pronikat do pokožky a hydratovat přímo v ní. Sérum by také mohlo pomoci při léčbě jizev a různých zatvrdlin a pracovat proti vráskám. Neobsahuje-li parabeny, mohou tento přípravek používat i jedinci s citlivou, event. velmi citlivou pokožkou.
Krémy s kyselinou hyaluronovou mají nižší koncentraci, ale v případě, že nemáte potřebu řešit vrásky a jde Vám hlavně o pěstění pokožky či podporu účinků séra, je krém výborným přítelem na Vaší straně.
Kdy začít s používáním kyseliny hyaluronové?
To je velmi individuální, záleží na kondici a stavu konkrétní pleti.
U akné je to třeba již ve 14-ti letech. Všeobecně je ideálním časem pro používání kyseliny hyaluronové prevence a s tou je vhodné začít již od 25-30 let.
Pokud jste již toto období propásla, nic není ztraceno!
Vždy je lepší začít s účinnou a efektivní péčí aspoň někdy, než vůbec nikdy.